top of page

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДОШКІЛЬНИКІВ

Організація роботи з безпеки життєдіяльності дітей в дошкільному навчальному закладі №213 "Золотий колосок"

 

Дошкільний навчальний заклад забезпечує право дитини на охорону здоров'я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного, нешкідливого утримання дітей, раціонального харчування. Здоров’я, його охорона та зміцнення, безпека дітей повинні бути життєвою стратегією, пріоритетом у роботі дошкільних закладів.

(Закон України "Про дошкільну освіту")

 

Дитина повинна самостійно вирізняти основні небезпечні чинники довкілля. Знати правила безпечного перебування вдома, у дитячому садку, на вулиці, на воді, на льоду, на спортивному майданчику.

(Базовий компонент дошкільної освіти в Україні)

Що таке безпека дитини?

Безпека – це: знання дітей-дошкільників про певні небезпечні ситуації та людей, які можуть загрожувати здоров'ю та життю, уміння правильно поводитися у різних ситуаціях; навички самостійних рішень у певних надзвичайних ситуаціях.

 

Освітньо-виховну роботу з дошкільниками в ДНЗ проводимо у таких напрямках: 

-життя серед людей, у природному та предметному середовищі;

-правила поведінки з вогнем;

-безпечні та небезпечні вулиці та дороги;

-виховання вміння надавати собі та іншим допомогу у випадку необхідності.

 

Перевага в освітньо-виховному процесі надається заняттям, цікавим бесідам, розмовам, моделюванню та аналізу певних ситуацій, дидактичним та сюжетно-рольовим іграм. 

Більше уваги приділяємо організації різних видів діяльності, спрямованих на набуття певних навичок поведінки, досвіду, самостійного пошуку виходів з непростих ситуацій, навчанню приймати виважені, продумані рішення. Адже все, чого навчають дітей, вони повинні вміти застосовувати в реальному житті, на практиці.

 

Важливою формою роботи з дошкільниками та колективом дошкільного навчального закладу із забезпечення безпеки у НС є проведення і Тижня безпеки дитини.

Мета його: 

-поліпшити якість навчально-виховної роботи з дітьми з питань особистої безпеки та захисту життя;

-вдосконалювати теоретичні знання та практичні навички педагогів з формування у дошкільнят ціннісного ставлення до власного здоров'я та життя;

-пропагувати здоровий спосіб життя серед дітей та батьків;

-інтегрувати суспільне та родинне виховання з проблем безпеки життєдіяльності дитини.


Спільна робота з педагогами, дітьми, батьками забезпечить дітям перед вступом до школи різноманітно та повно засвоїти навички практичної безпечної життєдіяльності й усвідомити, що її життя та здоров'я – це найдорожче багатство. А дотримання дітьми правил безпечної поведінки та захисних принципів обов’язково допоможе їм у різних життєвих ситуаціях.

ОСОБИСТА БЕЗПЕКА

Не залишайте дітей дошкільного віку самих удома, навіть на короткий час.

Не дозволяйте відчиняти двері незнайомцям, навіть одягненим у поліцейську форму.

Навчайте за потреби користуватися телефоном для виклику служб:

101 – пожежі

102 – поліція

103 – швидка допомога

104 – газова служба

Забороняйте розмовляти з незнайомцями на вулиці та йти з ними, сідати в машину, навіть якщо вони запропонують відвезти дитину до мами. Поясніть, що батьки ніколи не пришлють за дитиною чужу людину.

Забороняйте піднімати на вулицях незнайомі предмети — вони можуть бути небезпечні (шприці, скло, склянки з рідиною, цукерки чи іншу їжу тощо).

Не дозволяйте бавитись ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами. Удома тримайте ці предмети в недоступному для дітей місці.

Не дозволяйте користуватися ліфтом без супроводу дорослих,навчайте правильно користуватись ліфтом і правильно поводитись у разі поломки.

Запобігайте формування в дитини навичок жорстокого поводження з тваринами. Не дозволяйте дражнити тварину.

Не дозволяйте вмикати електроприлади за відсутності дорослого.

Не дозволяйте самостійно виходити на балкон та відчиняти вікна, поясніть дитині, яку небезпеку вони несуть.

Вивчіть з дитиною домашню адресу, телефон, або вкладіть до кишеньки дитини «особисту картку» з усіма даними, особливо якщо відвідуєте місця з великим скупченням людей.

Проявляйте витримку і навчайте дітей
берегти своє життя та здоров'я.

УВАГА! ДОРОГА!

ІНСТРУКТАЖІ ДЛЯ БАТЬКІВ

Шановні батьки, слід пам'ятати, що дорога є підвищеною зоною небезпеки наших дітей.

Не дозволяйте дітям самостійно переходити проїзну частину.

Не поспішайте, переходьте дорогу розміреним кроком.

Виходячи на проїжджу частину дороги, припиніть розмовляти — дитина має звикнути до того, що, переходяче дорогу, потрібно зосередитись.

Не переходьте дорогу на червоний чи жовтий сигнал світлофора.

Переходьте дорогу лише в місцях, визначених дорожнім знаком — «Пішохідний перехід».

З автобуса, тролейбуса, трамвая, таксі виходьте першими, щоб дитина не могла впасти чи вибігти на дорогу.

Не виходьте з дитиною з-за машини, з-за кущів, не глянувши попередньо на дорогу — це типова помилка, і не можна, щоб діти її повторювали.

Спонукайте дитину до участі у ваших спостереженнях за ситуацією на дорозі: показуйте їй ті авто, які готуються повертати, їдуть з великою швидкістю.

Під час подорожі залізничним транспортом дотримуйтесь усіх правил та уважно стежте за дітьми.

Не дозволяйте дітям гратися поблизу доріг і на проїжджій частині, вулиці.

Пам'ятайте, що проїжджа частина є одним
з головних місць травмування дітей!

УВАГА! ВОГОНЬ!

Щоб уникнути пожежі, потрібно дотримуватись правил пожежної безпеки:

Зберігайте сірники в місцях, недоступних дітям.

Не дозволяйте дітям розводити багаття.

Не дозволяйте самостійно вмикати електроприлади, використовуйте «безпечні розетки».

Не дозволяйте самостійно вмикати газові прилади, пояснюйте дітям небезпеку, яку вони несуть.

Не допускайте перегляд телепередач, користування комп'ютером за відсутності дорослих.

Не залишайте менших дітей без нагляду, особливо біля пожеженебезпечних джерел.

Не вмикайте електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем.

Не нагрівайте лаки або фарби на відкритому вогні.

Не захаращуйте шляхи евакуації.

Не зберігайте на балконі легкозаймисті речовини.

Не сушіть речі над газовою плитою.

Не влаштовуйте піротехнічні заходи з балкону та поруч з будинком.

Навчайте свою дитину користуватись вогнем та дотримуйте правил пожежної безпеки.

Шановні батьки!
Ставтесь негативно до ігор дітей з вогнем! Роз'яснюйте, що їхні пустощі з вогнем можуть стати причиною пожежі. У разі виникненні пожежі негайно викликайте пожежників,

телефонуйте за номером «101»!

Безпека вашої дитини залежить від створених для неї умов життєдіяльності. Формуйте в дітей навички безпечної поведінки, вміння розуміти, що наслідки небезпечних розваг можуть бути непередбаченими. Спілкуйтесь із дітьми. Розповідайте частіше про оточуючий світ, про його різні сторони. Навчайте дитину правильно діяти в різних життєвих обставинах.

Дбайте про своїх дітей. Під час виховання враховуйте психологічні особливості віку дитини, її непосидючість, допитливість. Пам’ятайте, що в дитини відсутній життєвий досвід. Діти погано сприймають заборони. Тримайте подалі від дітей небезпечні предмети! Будьте прикладом для дітей у виконанні правил безпечної поведінки!

 Дитина вдома повинна бути в цілковитій безпеці. Для цього дорослі мають створювати такі умови, які не зашкодять життю та здоров’ю малюка, а навпаки, будуть сприяти повноцінному розвитку дитини. Не залишайте електроприлади без нагляду! 

ОСНОВИ БЕЗПЕКИ НА ВОДІ

ЕЛЕКТРОПРИЛАДИ

До уваги малечі, добірка пізнавальних мультфільмів.

Цікаво про електробезпеку.

 

Навколо тебе існує дивовижний світ живих істот, створених природою: тварини і комахи. Деяких з них ти можеш бачити кожного дня на вулиці або ж удома, інші мешкають у дикій природі. Ми розповімо тобі:
- про те, як треба поводитися з деякими видами тварин і комах;
- як убезпечити себе від ризиків настання нещасних випадків у поводженні з тваринами і комахами.

Про домашніх улюбленців.

У тебе є вдома собака чи кіт або ж інша домашня тваринка? Тоді тобі буде дуже цікаво послухати наступні поради для безпечного утримання твого улюбленця.

- Якщо ти знайшов на вулиці та підібрав або придбав якусь тваринку, ніколи не приховуй цього від батьків.
- Якщо ж в тебе з’явився маленький друг, обов’язково покажи його ветеринарові для призначення відповідних щеплень. Це захистить твого улюбленця від хвороб та зробить безпечні ігри з ним.
- Візьми у ветеринарного лікаря поради щодо особливостей даної тваринки, її породи. Дізнайся, як потрібно з нею повoдитися, як треба за нею доглядати, яким чином її годувати і що забороняється їй робити.
- Слідкуй за чистотою і охайністю твого улюбленця.
- Якщо поведінка твого утриманця здається тобі підозрілою: агресивною чи хворобливою, або ж він нічого не їсть, відразу сповісти про це батьків і покажіть тваринку ветеринарові.
- Кожного разу після прогулянки з улюбленою тваринкою обов’язково мий руки.
- Ніколи не намагайся вдарити, штовхнути свого утриманця, адже цим ти можеш злякати його, і він через це може нанести тобі пошкодження.
- Якщо ти якимось чином при контакті чи грі з маленьким другом отримав подряпини або укуси, негайно скажи про це батькам і проконсультуйся з лікарем для оброблення рани. Це особливо важливо, якщо це сталося при контакті з незнайомою, бездомною твариною.
- Поводься з утриманцем лагідно, так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою. Пам’ятай, що це жива істота, яка потребує твоєї уваги та догляду.

Якщо ти раптом на вулиці зустрівся з незнайомою твариною чи комахою, запам’ятай наступне:

- не наближайся і не намагайся торкнутися незнайомої тваринки. Ти можеш її налякати, а вона у відповідь може завдати тобі шкоди: вдарити або ж укусити;

- пам’ятай, що особливо кольорово-яскраві комахи привертають до себе увагу своїм забарвленням, і спокусливі малюки тягнуться взяти їх у руки, щоб роздивитися. Це небезпечно! Оскільки багато з них є отруйними видами;

- якщо ж ти, наприклад, зустрів на вулиці незнайому собаку чи зграю собак, і вони дивляться у твій бік, перше, що треба зробити -  не рухатися у бік тварин. Головне, не панікуй, не зли тварин і різко не втікай. Цим ти можеш роздратувати собак і вони поженуться за тобою. Намагайся обережно йти в протилежний бік або залізти на дерево чи сховатися.

Коли ти в зоопарку:

- не підходь надто близько до перегороди та кліток, у яких перебувають тварини, це небезпечно;
- не годуй із рук тварин, тому що не вся їжа може бути для них корисна, та деякі тварини можуть завдати тобі шкоди;
- завжди слухайся порад батьків чи старших.

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ З ТВАРИНАМИ

Правила користування електроприладами у побуті
Суворо забороняється:

- Торкатися проводів з пошкодженою ізоляцією. Користуватися зіпсованими вимикачами, вилками та розетками.
- Користуватися електричними приладами у ванній кімнаті, торкатись проводів та приладів мокрими руками;
- наливати воду у ввімкнені в мережу чайники, праски, кавоварки тощо;
- витирати пил із працюючих електроприладів вологою тканиною;
- допускати потрапляння вологи чи води на електроприлади;
- заливати водою розетку чи електричний дріт, якщо вони загорілися;
- Вмикати незнайомі електроприлади самостійно, без дорослих.
- Виймати електричну вилку з розетки за провід.
- Вставляти у штепсельну розетку цвяхи, шпильки та інші предмети.
- Вмикати в електромережу несправні електроприлади.
- Залишати без нагляду ввімкнені в мережу електроприлади, коли ними не користуються. Може статись коротке замикання і, як наслідок, пожежа!

Правила поведінки на вулиці біля енергооб'єктів 
Суворо забороняється:

- Грати поблизу ліній електропередачі.
- Підійматись по опорах ліній електропередачі до електропроводів та на дахи споруд, над якими проходять електричні проводи.
- Влізати на територію трансформаторних підстанцій та заходити в їх приміщення, відчиняти двері та люки цих споруд.
- Забороняється облаштовувати ігрові і спортивні майданчики, зводити будь-які споруди під повітряними лініями електропередач та повітряними вводами до будинків;
- Розпалювати вогнища поблизу повітряних ліній та інших енергетичних об’єктів.
- Накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них стороні предмети (запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв тощо).

Наголосіть дітям:
Якщо дитина раптом опинилася поблизу обірваного проводу, в жодному разі не можна панікувати чи бігти. Зону ураження (8 метрів від проводу) слід покидати «гусячим кроком»: не відриваючи ноги від землі та одна від одної (потрібно ніби ковзати по землі, не відриваючи від неї ступню). При цьому, ногу можна пересувати вперед не більше ніж на пів стопи. Потім обов'язково слід покликати дорослих.

Якщо вона побачила відкриті двері трансформаторної підстанції, в жодному разі не можна наближатись до неї, а слід негайно повідомити дорослих.

Якщо людина потрапила під дію електричного струму, необхідно негайно покликати на допомогу дорослих та викликати швидку допомогу за номером "103"! В жодному разі не можна намагатися допомогти самотужки – це мають робити виключно дорослі!

ЯК НЕ ЗАГУБИТИСЯ В ЧУЖОМУ МІСТІ
(чому ви маєте навчити свою дитину)


 

Непоодинокі випадки, коли дівчинка або хлопчик, перебуваючи в чужому місті, втрачає батьків з поля зору та губиться. Виникає питання: «Чому треба навчити крихітку, щоб вона не потрапила в подібну та вкрай неприємну ситуацію, а дорослі - не пережили величезний стрес?»

 

Чому мають навчити свою дитину батьки?
Порада № 1. Дитина повинна обов’язково знати власне ім’я, скільки їй виповнилося років, імена батьків та адресу свого проживання. Цьому її повинні вчити дорослі. Буде доречно, якщо батьки у внутрішню кишеню одежі дитини покладуть візитівку, записку, на якій будуть вказані їх контактні дані, домашня адреса, а також номери телефонів друзів, до яких, в разі недосяжності матері або батька, можна зателефонувати. Під час подорожі вказується адреса заброньованого готелю. Також рекомендується, при наявності медичних протипоказань у дитини, зазначити це.
Порада № 2. Дитину потрібно навчити також користуватися мобільним телефоном. Якщо користувачу гаджетом зовсім мало років, краще підібрати модель з мінімальною кількістю кнопок та опцій. Бажано, щоб кожній клавіші був присвоєний номер рідних, аби дитина могла зателефонувати, скориставшись швидким набором, виконавши при цьому мінімум дій. За допомогою мобільного телефону також можна визначити місцезнаходження дитини.


 


Порада № 4. Рекомендується пограти з дитиною в квест та, в ігровій формі, пояснити їй, які дії необхідно здійснити у випадку, якщо вона загубиться в чужому місті, а також задати навідні питання. Батько або матір повинні проаналізувати ту інформацію, яка надасть їм дитина. Тоді вони зможуть зрозуміти, наскільки їх дитя самостійне та чи зможе опанувати критичну ситуацію. Дорослим слід запитати дитину, як вона себе поводитиме, якщо доведеться випадково розминутися з нею, наприклад, в громадському транспорті, або якщо до неї підійдуть незнайомці. Потрібно пояснити вашому чаду, що робити у таких випадках. Якщо дитина ще зовсім мала, пояснювати треба, розігруючи казку з її обожнюваними персонажами.

 

Порада № 5. Батьки повинні пам’ятати про те, що діти дуже бояться, що на них кричатимуть або їх битимуть у випадку, якщо вони загубляться в чужому місті або випадково заблукають. Дитина, нервуючи через те, що її будуть сварити, може запанікувати в небезпечній ситуації, розгубитися й зовсім забути, які дії їй потрібно вчинити. Тому дорослі повинні дитині спокійно пояснити, як поводити себе, якщо склався форс-мажор. При цьому рекомендується наголосити, що вона не буде покарана і має заспокоїтися, якщо сталося лихо, та пригадати все те, чому її вчили батько та матір.

 

Порада № 3. Батьки повинні обов’язково мати контакти вихователів або вчителів, батьків друзів вашої дитини або малечі, яка товаришує з нею. У разі зникнення дитини, їм варто задзвонити в першу чергу.

Порада № 8. Дитині потрібно пояснити, що незнайомі люди бувають небезпечні, тому з ними, ні в якому разі, не можна заходити у під'їзди, сідати в машину.
Порада № 9. Батьки повинні розказати дитині про людей в уніформі (поліцейських, охоронців, військових і т.д), до яких вона може звернутися у випадку, якщо загубиться. Краще, звісно ж, їх показати.


 

Порада №10. Батькам слід постійно нагадувати своїй дитині правила поведінки в місцях масового скупчення людей. Не буде зайвим, якщо батько, матір нагадають дитині, що вона в жодному разі не повинна відволікатися, відходити на певну відстань без дозволу батьків і, по можливості, триматися за руку.

Порада №6. Батьки повинні посприяти тому, щоб дитина запам’ятала одне дуже важливе правило – залишатися на місці і нікуди не йти, у випадку, якщо загубилася, наприклад, в публічному місті, в супермаркеті чужого міста. Якщо вона залишиться там, де заблукала, матері або батькові буде простіше її знайти.

Порада №7. Психологи вважать правильною поведінку дитини, яка загубилася, якщо вона сяде на підлогу і почне голосно кликати маму, тата. Батьки повинні пояснити своїй дитині, що йти з незнайомцями не можна. Якщо чужі люди підійшли і кличуть із собою, слід гучно повторювати, що вони не є батьками. Тим самим дитина буде привертати до себе увагу оточуючих людей, які зрозуміють, що вона потрапила у халепу і обов’язково їй допоможуть.

Для того, щоб дитина не загубилася в чужому місті, а батьки уникнули стресу, її потрібно навчити правилам поведінки в громадських місцях.
Сподіваємося, що поради та рекомендації  стануть Вам у нагоді!

Пригадайте, у яких казках герої не слухались своїх товаришів, батьків і через це з ними трапилася біда?

"Червона шапочка"
(розмовляла з Вовком, показувала хатку)

"Колобок" (пішов гуляти без дозволу)

"Вовк та семеро козенят"(відкрили двері незнайомцю)

"Троє поросят"(відчинили двері незнайомцю)

Нагадуйте про все це дітям частіше!
Адже діти так легко забувають все, чому ми їх вчимо, вони такі довірливі…

БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ

Проблема безпеки дітей в мережі Інтернет вже не здається Україні такою далекою. Ніхто не може заперечити, що на сьогоднішній день вона постала особливо гостро. 

Як забезпечити безпеку дітей в мережі Інтернет?

Пропонуємо декілька рекомендацій, які слід взяти до уваги:

- розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати Вашої дитини;

- поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь як вони проводять дозвілля і чим захоплюються; 

- цікавтесь які веб - сайти вони відвідують та з ким розмовляють;

- вивчіть програми, які фільтрують отримання інформації з мережі Інтернет, наприклад, Батьківський контроль в Windows*;

- наполягайте на тому, щоб Ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм он-лайновим другом без Вашого відома;

- навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів;

- контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо);

- цікавтесь чи не відвідують діти сайти з агресивним змістом;

- навчіть своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в он-лайні. Вони не повинні використовувати Інтернет мережу для розповсюдження пліток, погроз іншим та хуліганських дій;

- переконайтеся, що діти консультуються з Вами, щодо будь-яких фінансових операції, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет мережу;

- інформуйте дітей стосовно потенційного ризику під час їх участі у будь-яких іграх та розвагах;

- розмовляйте як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про суспільну мораль.

Використовуючи ці рекомендації, Ви маєте нагоду максимально захистити дитину від негативного впливу всесвітньої мережі Інтернет. Але пам’ятайте, Інтернет, це не тільки осередок розпусти та жорстокості, але й найбагатша в світі бібліотека знань, розваг, спілкування та інших корисних речей. Ви повинні навчити свою дитину правильно користуватися цим невичерпним джерелом інформації. 

Та найголовніше, дитина повинна розуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а насамперед, оберігаєте. Дитина повинна Вам довіряти!

Більше інформації Ви можете знайти за посиланням: 

https://mon.gov.ua/ua/osvita/pozashkilna-osvita/vihovna-robota-ta-zahist-prav-ditini/bezpeka-ditej-v-interneti

ОБЕРЕЖНО! ПІРОТЕХНІКА!

 

- Закон України «Про правові засади цивільного захисту»

- Закон України «Про цивільну оборону України»

- Закон України «Про охорону праці»

- Закон України «Про охорону дитинства»

- Закон України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру»

- Закон України «Про дошкільну освіту»

  У  статті 11 Закону України «Про дошкільну освіту» зазначено так:

«Дошкільний навчальний заклад:

- створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання;

- формує у дітей гігієнічні навички та основи здорового способу життя, норми безпечної поведінки;

- сприяє збереженню та зміцненню здоров’я, розумовому, психологічному й фізичному розвитку дітей».

- Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад» від 12.03.2003р. № 305

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ,
які регулюють питання охорони праці та безпеки життєдіяльності дітей
у дошкільному навчальному закладі 

69031, м.Запоріжжя, вул.Дослідна станція, 3-А, тел. (061)702-31-54

bottom of page